Invisalign (Şeffaf Plak) Tedavisi

Invisalign tedavisi son zamanlarda oldukça popüler olan ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Telsiz ortodonti ve şeffaf plak tedavisi olarakta bilinir.

Invisalign

Invisalign tedavisi son zamanlarda oldukça popüler olan ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir. Telsiz ortodonti ve şeffaf plak tedavisi olarakta bilinir. Ortodontiye olan talebin erişkin bireyler arasında artmasıyla beraber, ortodontik tedavilerde estetiğin önemi de artmıştır. Çoğu erişkin birey tedavi sürecinin diğer insanlar tarafından farkedilmesini istememektedir. Bu durum, ortodonti alanında estetik çözümleri ön plana çıkarmıştır. Gri metal görünümden rahatsızlık duyacağını düşünen bireyler, porselen (seramik) braketlere, şeffaf plak tedavilerine ve lingual (içten tel) ortodontiye yönlenmiştir.

Teknolojideki gelişimin ivmelenmesiyle, invisalign tedavisi bireylere sunduğu plak konforu ve neredeyse görünmeyen ince yapısıyla en gözde tedavilerden biri olmuştur. Diş teli takmak istemeyenler için çok iyi bir alternatiftir. Dişleri tümüyle sarması bazı zorlu diş hareketlerinin daha kolay yapılmasını sağlar ve bu durum ortodonti uzmanlarının da tercih sıklığını arttırmıştır. Her geçen gün invisalign tedavisiyle mükemmel diş dizilimine ve güzel bir gülümsemeye erişen kişi sayısı artmaktadır.

Invisalign tedavisinde hastaya özel olarak üretilen şeffaf plaklar kullanılır. Öncelikle geleneksel ya da ağız içi tarama cihazlarıyla alınan hasta ağız içi kayıtları dijital ortama aktarılır ve hedeflenen diş dizilimine karar verilir. Aşama aşama diş hareketleri doktorunuz tarafından dijital ortamda ayarlanır. Böylece, tedavi sonunda dişlerinizin nasıl görüneceğini tedavi henüz başlamadan görüp değerlendirme imkanı yakalayabilirsiniz. Probleminizin şiddetine göre kullanılacak plak sayısı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Plaklar her 15 günde bir değiştirilerek kullanılır. Hasta plaklarını sadece yemek yeme ve diş temizliği için çıkarmalıdır. Aksi takdirde bir sonraki plağa geçme süreniz uzar ve bu toplam tedavi süresini de etkiler.

Plakların kolaylıkla takılıp çıkarılabilmesi büyük bir avantaj sağlar. Hasta diyetini tedaviye uydurmak zorunda kalmaz ve ağız hijyenini her zamanki gibi yapma imkanı bulur. Bu durum klasik ortodontik tedavilerde sıklıkla yaşanan zorlukların yaşanmasını engeller.

Şeffaf plakların ince ve hassas yapısı alışma dönemini oldukça kısaltır. Herhangi bir konuşma bozukluğu meydana gelmez. Braket ve tel tahrişi nedeniyle oluşan ağız içi yaralarla karşılaşılmaz. Sosyal çevreniz dişlerinizin görünümündeki iyileşme dışında tedavi sürecinde olduğunuzu çoğunlukla farketmez.

Invisalign tedavisinin en büyük dezavantajı, tamamen hasta işbirliğine bağlı olmasıdır. Optimum tedavi süresi için, plakların gün içerisinde 22 saat civarı takılması gerekir. Kişi bu süreye uyum sağlamıyorsa tedavi süresi uzar ve plak uyumsuzlukları yaşanabilir.

Invisalign tedavi fiyatları, sahip olduğu avantajları hesaba katıldığında, çok pahalı bir tedavi yöntemi değildir. Ayrıca tedavi fiyatları çok fazla değişkenden etkilenmektedir. Bunlar arasında, ortodontik anomalinin şiddeti, kullanılacak plak sayısı, tedaviye ek yöntemlerin kullanım gereği sayılabilir.

Invisalign tedavi süreleri, kişinin ortodontik problemine göre değişmekle beraber ortalama 1-1,5 yıldır. Ömür boyu güzel ve sağlıklı bir gülümsemeye sahip olmak söz konusu olduğunda, bu süreler hiç uzun değildir.